Odżywianie w łuszczycy - spotkanie z autorką książki w Warszawie


12 listopada w Domu Literatury w Warszawie odbyło się spotkanie ,,Warszawskich biedronek". 
Gościem specjalnym była magister farmacji, dietetyk i autorka książki pt. ,,Odżywianie w łuszczycy - wpływ diety na stan skóry" Magdalena Kurzyp. 


Na spotkaniu autorka mówiła o tym, że najważniejszą sprawą w leczeniu jest odtrucie organizmu. Mowa była o jelicie grubym, wątrobie, nerkach, płucach, czyli organach, które są odpowiedzialne za usuwanie szkodliwych substancji oraz o zwiększonej przepuszczalności ścian jelita co może mieć miejsce u chorych i wpływ na przebieg choroby. Wtedy ważne jest to co jemy, czy składniki naszego pożywienia mają skłonności do zalegania i czy nie obciążamy za bardzo wątroby.


W książce możemy przeczytać, że Łuszczyca wydaje się być chorobą dietozależną. To co jemy wpływa na każdą istotę żywą. Jednak w przypadku łuszczyków dieta może mieć wpływ na stan naszej skóry, większe lub mniejsze wysypy. Dieta powinna być pełnowartościowa, czyli mieć wszystkie grupy produktów spożywczych takie jak: białko, tłuszcz pochodzenia roślinnego, węglowodany (głównie złożone), sole mineralne/witaminy. Powinniśmy też ograniczyć gluten. 
Mowa jest też o tym, że powinno się unikać jedzenia warzyw z rodziny psiankowatych, do których należą: bakłażan, ziemniaki, papryka, pomidory, kolorowy pieprz oraz... tytoń. 

Dlaczego? Zawierają one ALKALOIDY, czyli zasadowe związki organiczne. Podobno mają one szkodliwe działanie u osób chorych na łuszczycę i z problemami stawów. 
Wszystko jest w środku dokładnie opisane, jakie produkty jeść, jakich nie jeść, mamy ponad 100 przepisów oraz przykłady jadłospisów. 

Tak jak każda inna "specjalna" dieta, jednemu pomoże, innemu nie. Jednak myślę, że warto zainteresować się tą książką i spróbować. Jeśli nie dokładnie tej diety to przynajmniej zastanowić się nad tym co kładziemy na talerz. Na spotkaniu dostaliśmy również próbki kosmetyków. Krem ochronno-regeneracyjny od Bioarpil oraz balsam do ciała Biotar z uwielbianym przez wszystkich dziegciem! :P

2 komentarze:

  1. Naprawde jestes inspiracja dla innych z luszczyca!
    Trzeba wiecej takich jak Ty!
    Dziekujemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie mam wprawdzie tego problemu, ale z łuszczycą od lat walczy mój partner, więc pośrednio dotyka to również mnie. Dopiero ostatnio widać różnicę jak używa dobrej maści https://dermacea.pl myślę że warto próbować.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Byladybug.pl , Blogger