Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę 14.09.2019 Lublin - skrót z wydarzenia

Dnia 14.09.2019 w Hotelu Victoria miało miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę w Lublinie. Zaplanowano na ten dzień kilka bardzo ciekawych wykładów. Wstęp na całe wydarzenie było bezpłatne a udział mógł wziąć każdy. Dla uczestników czekał mały podarunek w postaci próbek kosmetyków jednego ze sponsorów wydarzenia - marki Cetaphil oraz niespodzianka wieczoru - ale o tym ani mru mru ;) 

Podczas wydarzenia wystawione były zdjęcia z kampanii PlanujeMY nowe życie fundacji AMICUS, w której brałam udział. Od lewej: Dyrektor Mariusz Sagan - Urząd Miasta Lublin, 
Byladybug.pl, Pani Łuska i Dr. Adam Borzęcki oraz Dagmara Samselska - Fundacja AMICUS


Najbardziej ciekawe były dla mnie wystąpienia Prof. dr. hab. n. med. Grażyny Chodorowskiej pt. ,,Nie bójmy się Methotrexatu w leczeniu Łuszczycy" oraz Dr. n. med. Adama Borzęckiego pt. ,,Trudności w leczeniu łuszczycy". Dlatego też wykłady te przybliżę Wam w oddzielnych postach.


Na wykładzie Dr hab. n. med. Aldony Pietrzak ,,Dieta w Łuszczycy" zebrane były najważniejsze dot. zdrowego odżywiania i rzeczy, na które osoby chore na łuszczycę szczególnie powinny zwracać uwagę.


Stwierdzono, że w sytuacji gdy chory ma nadwagę, potrzebna jest kuracja odchudzająca by uniknąć dalszych powikłań. Wskazana jest dieta niskokaloryczna + zwiększona aktywność fizyczna.
  • Dieta ok. 1500/1800 kalorii. 
  • Suplementacja witaminy D3 
  • Picie zalecanej ilości wody - 2 - 2,5l
oraz:
↟ZMNIEJSZENIE:
  • zawartości w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych
  • izomerów trans nasyconych kwasów tłuszczowych
  • zawartości soli w diecie poniżej 5g dziennie
↡ZWIĘKSZENIE:
  • spożycia produktów bogatych w błonnik do 30-45g dziennie
  • spożycia kwasów tłuszczowych omega-3
  • spożycia produktów dostarczających dużo przeciwutleniaczy (antyoksydantów) czyli witamin C, E i beta-karotenu a także flawonoidówDr n. med. Magdalena Raszewska-Familec podczas wystąpienia pt. ,,Epidemiologia łuszczycy w Polsce" pokazała nam statystyki dot. ludzi chorujących na łuszczycę zarówno na świecie jak i w samej Polsce dzieląc dane na poszczególne obszary kraju oraz płeć pacjentów, ich wiek czy miejsce zamieszkania.
W latach 2008-2015 odnotowano 1 147 279 zachorowań na łuszczycę.


Co ciekawe i osobiście dla mnie zadziwiające jest to, że największy odsetek chorych na łuszczycę wykazano w Oddziale Kujawsko-Pomorskim i Pomorskim a najniższy w Oddziale Dolnośląskim. Wydawałoby się, że właśnie nad morzem będzie ich najmniej, jednak nic bardziej mylnego.


Mgr Monika Kotlarz-Koza poprowadziła bardzo ciekawy wykład pt. ,,Wsparcie psychologa w terapii farmakologicznej pacjentów dermatologicznych" gdzie zaznaczała jak ważny jest odpowiedni dobór terapii do danych potrzeb pacjenta i że naprawdę warto sięgnąć po pomoc psychologa. Wydaje nam się, że nie mamy problemów i taka wizyta nie jest nam do niczego potrzebna. Jednak każdy z nas ma problemy, które mają wpływ na życie codzienne i nie każdy potrafi sobie z nimi właściwie radzić. Niespodzianką i niewątpliwie największą atrakcją wieczoru był występ kabaretu Ani Mru-Mru, którzy pochodzą z Lublina - ale też wzięli udział w kampanii na temat łuszczycy:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Byladybug.pl , Blogger