Czym jest Objaw Köbnera?

 


Czy wiesz czym jest Objaw köbnera?

Jestem pewna, że duża część z Was spotkała się z tym objawem a nie miała pojęcia, że tak to się właśnie nazywa! Osobiście spotkałam się z nim dwa razy. Raz, gdy zacięłam się maszynką do golenia.. i teraz, zaledwie od jakiegoś miesiąca na dłoni pojawiła mi się nowa plamka. Na mazurach ugryzł mnie w dwóch miejscach obok siebie komar, co skutkowało niekontrolowanym drapaniem. Zaledwie tydzień później w opuchlizna po ugryzieniu zeszła a pojawiła się łuszczyca. 


Cóż, od tej pory na każde wakacje zaopatrzam się w konkretny zapas produktów odstraszających komary i.. kosmetyki łagodzące ugryzienia i swędzenie skóry. To był właśnie typowy objaw koebnera. Ale czym on właściwie jest?

Objaw koebnera (Köbner's phenomenon) polega na tym, że w miejscu urazu naskórka (w miejscu zdrowej wcześniej skóry) - np. po operacji, przekłuciu uszu, zadrapaniu, otarciu itp. pojawia się zmiana łuszczycowaHeinrich Köbner - niemiecki dermatolog opisał ten objaw po raz pierwszy w 1872 roku. 

Co ciekawe, nie wystąpi ono podczas remisji choroby a jedynie podczas aktywnej łuszczycy. Może on wystąpić nawet po dwóch tygodniach od uszkodzenia skóry. 


Czy ten objaw występuje jedynie w łuszczycy?

Nie. Może on wystąpić również na przykład przy bielactwie czy liszaju płaskim. 


Myślę, że warto zapamiętać czym jest te zjawisko bo idealnie pokazuje, jak istotne jest dbanie o skórę i niedrapanie jej. Wiem, że łatwo mówić ,,nie drap" ale naprawdę warto nad tym popracować. 

Przy łuszczycy aktywnej raz, że pogarszamy zwyczajnie jej stan drażniąc ciągle skórę drapaniem, to możemy właśnie dorobić się nowych, kolejnych zmian łuszczycowych. Chyba nie warto? :) Jeżeli masz problem z drapaniem i swędzącą skórą, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Istnieją na rynku preparaty, które mogą pomóc to złagodzić. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Byladybug.pl , Blogger