Read Time:1 Minute, 23 Second
Dziegieć to bardzo popularny – i stary składnik w leczeniu łuszczycy. Często jest używany np. w szpitalach podczas hospitalizacji podczas leczenia miejscowego. Ale czym właściwie są te dziegcie?
Dziegcie to produkty uboczne destrukcyjnej karbonizacji i destylacji:
- węgla (dziegieć węglowy)
- drewna (dziegieć drzewny)
- kory brzozy (dziegieć brzozowy)
Były stosowane od lat w różnych schorzeniach dermatologicznych – również w łuszczycy i łuszczycy skóry głowy. Wielu pacjentów jednak z nich rezygnowało ze względu na trudności leczenia w warunkach domowych. Dlaczego? Cóż, charakteryzują się one dość niemiłym, intensywnym zapachem (coś podobnego do smoły, wędzonki?) oraz uporczywym brudzeniem ubrań.
Niestety badania in vitro oraz badania na zwierzętach wykazały ich potencjalne działanie rakotwórcze. Z tego powodu zostały wycofane i nie mogły być rekomendowane jako tak zwana terapia pierwszoplanowa.
Obserwacje u ludzi leczonych dziegciem na schorzenia dermatologiczne nie potwierdziły jednak zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów. Obecnie dziegcie dostępne są głównie w szamponach i produktach do mycia ciała, które stosunkowo krótko trzymamy na skórze.
Dziegieć – właściwości
- antyseptyczne
- grzybobójcze
- przeciwzapalne
- delikatnie złuszczające naskórek
- zmniejszające łuszczenie skóry
- łagodzące świąd
Dziegcie – stosowanie
Należy zachować umiar. Długie ich stosowanie (powyżej 6 tygodni) powinno być skonsultowane z lekarzem.
Wykazują działanie fotouczulające. Powinniśmy więc chronić obszar leczony dziegciem przed promieniami słonecznymi (również lampami PUVA!).
Nie są zalecane u kobiet w ciąży – wykazują bowiem działanie teratogenne.
Jakie produkty z dziegciem w składzie lubię?
- Mydło w płynie – Mydlarnia Cztery Szpaki 500ml (ok 37zł)
- Mydło w kostce – Mydlarnia Cztery Szpaki (ok 23zł)
- Krem Psoritar Intensive – Pharmaceris (ok 34zł)
- Szampon z dziegciem – Paraderm (ok 25zł)
Maści dziegciowe (recepturowe) może również wypisać lekarz dermatolog. Wtedy apteka na zlecenie lekarza sama przygotowuje taką maść według receptury wskazanej przez lekarza. By dowiedzieć się więcej, zapytaj swojego dermatologa o recepturową maść dziegciową.